39. İstanbul Maratonu

avrasya maratonu

1973 yılında Tercüman Gazetesi tarafından İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nden maraton koşulması fikri ortaya atıldı. İlk başta kamuoyuna sıcak gelen öneri maalesef 1979’a kadar sadece düşüncede kaldı. 1979 yılında büyük zorluklar ile yola çıkılarak start alan o dönem ki ismiyle “Asya-Avrupa Koşusu” bir avuç insanın katılımı ve atletizme gönül verenlerin gayretleri ile gerçekleşebildi. Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan maratonun adı daha sonra ki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında ise, Avrasya Maratonu’nun adı, dünyanın tüm maratonlarında olduğu gibi, şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

Bu yıl 39. kez düzenlenecek maraton 12 Kasım 2017  tarihinde sabah 09.00’da başlayacak.

42 K

Maraton koşusu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlar, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a iner ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşır.

Galata Köprüsü’nden sonra Eyüp’e yönelen maratoncular, Feshane’den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı’ya inerler.

Bakırköy’den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı’na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet’e çıkar. Varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan “At Meydanı”nda, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı’nın arasındadır.

15 K

15 km koşusu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlar, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a iner ve sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşır.

15 km koşucuları Unkapanı Köprüsü’nün altından devam ederek Balat’ta bulunan Rum Kilisesi’nden sonra, Yusuf Şücaattin Anbari Camii önünden yapılacak dönüşle birlikte maraton güzergâhından ayrılırlar.

Sahilden devam eden yarış Eminönü’nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi karşı caddesinde sona erer.

10 K

10 km koşusu, Maraton çıkışının yaklaşık 250 metre gerisinden başlar, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a iner ve Beşiktaş İnönü Stadı, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü’nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erer.

Halk Koşusu

Altunizade’de verilecek startın ardından Dolmabahçe’de sona erecek  ve yüz binlerin Boğaz’ın eşsiz manzarasında buluşacağı spor festivali yine renkli görüntülere sahne olacak.

İstanbul maratonuyla ilgili detaylı bilgiyi  http://www.istanbulmarathon.org/  adresinde bulabilirsiniz.

mezbjen 2014

2014 İstanbul Maratonu Hatırası- Mezbjen 🙂