Abhazya’da Görmeniz Gereken 7 Harika

 

1- Sohum Botanik Parkı

Sohum Botanik Parkı

5000’i aşan bitki çeşidiyle, Sohum Botanik Parkı dünyanın sayılı botanik bahçeleri arasına girmiştir. Gerek en güzel şekilde sunulan yerel flora çeşitleri, gerekse  özellikle Güney Doğu Asya, Güney ve Kuzey Amerika, Akdeniz ve Avustralya’dan gelen türlü bitki çeşitleri ile Sohum Botanik Parkı, Abhazya’yı ziyaret edenlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olma özelliğini korumaktadır. Parktaki en ünlü bitki ise hiç şüphesiz, daha park kurulmadan önce de orada olan, 300 yaşındaki Kafkas ıhlamur ağacıdır.

Sohum Botanik Parkı

2-Ritsa Gölü ve Milli Parkı

ritsa gölü

Yüzey rakımı 950 metre olan Ritsa Gölü  ve onu çevreleyen Ritsa Milli Parkı, Abhazya Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan en ünlü turistik yerlerden biridir. Her yıl başta Rusya ve BDT ülkelerinden olmak üzere on binlerce turist bu doğa harikası yeri ziyaret eder.

Kafkas Dağları’nın çevrelediği gölün suyu oldukça soğuk ve berraktır. Golün çevresinde bulunan ve yükseklikleri 2.200 metre ile 3.500 metre arasında değişen dağlarda Doğu Karadeniz köknarının birçok türü bulunur. Göl altı farklı nehirden beslenir ve bir nehir yardımıyla da sularını denize ulaştırır.

Gölü ve çevresindeki doğal yaşamı korumak amacıyla 1930 yılında önlemler alınmış, 1936 yılında Karadeniz kıyılarından göle ulaşımın sağlanması için yol yapılmıştır. Ritsa Golü Abhazya’nın en derin göllerinden birisidir.

ritsa gölü

3- Novi Afon Manastırı

novy afon manastırı

Novi Afon manastırı sadece Abhazya’da değil dünyadaki en görkemli manastır yapılarından biridir. Bu görkemli yapı, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Abhazya’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken  yerlerden biridir.

Manastırın tarihine göz atacak olursak, 1874 yılında Yunanistan’daki St. Panteleimon Eski Athos Manastırı’ndan bir grup rahip, Psyrtsha köyüne geldiler. Burada  Novi Athos Simon Kanonitskim manastırının inşasına başladılar. Manastır inşaatı 1879 yılında tamamlanabildi. İlerleyen yıllarda manastıra gelir getirmesi için zeytinlik ve şaraphane de kuruldu.

novi afon manastırı

4- Anakopya Kalesi

Anakopya Kalesi

Apsara Dağı’nın zirvesinde yükselen Anakopya Kalesi milattan sonra 2-4. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir.  60 santim kalınlığında blok taşlarla inşa edilen kale, çağının en müstahkem yapılarından biri olarak anılır. Nitekim Anakopya’yı başkent yapan 8. yüzyıldaki Abhaz Kralı I. Leon, bu kalenin gücü sayesinde sayıca kendi ordusundan defalarca kez üstün ordulara sahip ünlü Arap komutan Mervan’ın kuzeye yürüyüşünü durdurmuş ve ardından onu güneye püskürtmüştür.

Anakopya Kalesi 2008 yılında ciddi bir restorasyondan geçirilerek, gözetleme kulesi bir seyir yeri olarak yeniden ayağa kaldırıldı. Ayrıca kaleye çıkan yollar yenilenerek, tehlikelerden arındırıldı. Günümüzde Abhazya’nın en panoramik manzaralarından biri bu gözetleme kulesinden izlenebilir.

Anakopya Kalesi

5- Afon Mağarası

 

Novi Afon Mağarası

Dünyanın en geniş ve derin mağaralarından biri olan  Novy Afon Mağarası Abhazya’nın en ilgi çeken köşelerinden biridir. Aslında değişik büyüklüklerdeki karstik mağaraların birbirine eklemlendiği bir oluşumdur. Novi Afon’lu bir sanatçı olan Givi Smyr tarafından keşfedilmiştir. Bu olağanüstü doğa harikası 1975’den bu yana turizme açıktır. İçinde yapılan gezi parkuru yaklaşık 2 kilometre uzunluğundadır ve birbirinden muhteşem sarkıt ve dikitlerin olduğu 6 adet dev salonu vardır. İçindeki ısı yaz kış 11 derecede sabittir. Bir diğer ilginç özelliği ise mağara gezisine başlamak için dağın içine giren bir yeraltı treniyle yolculuk edilmesidir.

Novi Afon Mağarası

6- Gagra Sahil Parkı

Gagra Sahil Parkı

14 hektar alana yayılan ve denize 6 km kıyısı olan olağanüstü güzel  sahil parkı Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda, Amerika ve Avustralya’dan getirilmiş egzotik bitkilerle donatılmıştır. Parkın içine çeşme ve heykellerin yanı sıra, üzerinde siyah kuğu ve pembe pelikanların süzüldüğü göletler inşa edilmiştir. Parkın diğer popüler sakinleri de dev kaplumbağalardır.

Parkta çınar ağaçlarının yanı sıra, mercan ağacı, manolya, zakkum, sekoya, okaliptüs, tüylü Japon Akçaağacı gibi egzotik türler ve diğerleri de dahil olmak üzere toplam 400 tur ve bitki çeşidi vardır.

Gagra Sahil Parkı

7- Pitsunda Kilisesi

 

Pitsunda St.Andre Katedrali

Havari St. Andre Katedrali  Abhazya’nın uluslararası üne sahip dini yapılarından biridir. Abhazya’nın  Pitsunda kentinde bulunur.

Bu kilise 10. yüzyıl sonlarıyla 11. yüzyıl başlarında inşa edilmiştir. Kubbesiyle birlikte 29 metre yüksekliğinde ve 37 metre boyu, 25 metre eni, 1.5 metrelik duvar kalınlığı olan göz alıcı bir yapıdır.

Dünyanın en büyük kilise orglarından birine ve mükemmel bir akustiğe sahip bu yapı, günümüzde klasik müzik konserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Pitsunda St. Andre Katedrali