Aziz Paul Yolu

Aziz Paul Yolu

Aziz Paul Yolu, Antalya’nın 10 km doğusundaki Perge ile Eğirdir Gölü’nün kuzeydoğusundaki Yalvaç arasında yer alan güzergahtır.  500 kilometrelik antik Pamfilya (Antalya yöresi) ve Pisidya (Isparta yöresi) bölgelerini kapsar. İşaretlenmiş rotanın yürümesi 27 gün sürmektedir. Perge’nin başlangıç, Yalvaç’ın da bitiş noktası olduğu güzergahın bir de Antalya’nın 80 km kuzey doğusundaki Köprülü Kanyon Ulusal Park’ın girişindeki Beşkonak’tan başlayan ikinci bir kolu da bulunmaktadır. İkinci kol, Roma antik kentlerinden biri olan Adada’da ilk rotayla birleşir.

Aziz Paul rotası; Roma yolları, patikalar ve orman yollarından oluşmaktadır. Eğirdir, rotanın en temel ulaşım ve konaklama merkezidir. Rota yer yer dağ bisikletleri için de uygundur.

Likya Yolu’ndan daha yabani bir rotadır, deniz seviyesinden başlar ve 2200 metreye kadar tırmanır. Rotada ortalama 2800 metreye kadar tırmanan iki opsiyonel zirve daha bulunur.
Yürüyüş için en iyi zamanlar ilk ve sonbahar aylarıdır . Çoğu gece için köy evleri ya da küçük pansiyonlarda konaklama imkanı bulabilirsiniz ancak uzun etaplarda kamp yapmanız gerekir. Çok sayıda iyi kamp yeri bulabilirsiniz.