Dağ Sporları

Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra teknik malzeme kullanarak tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur. Yazımızın devamında dağ sporları stilleri hakkında kısa bilgiler bulacaksınız.

Alpin Stil

Dağcılar için kayalar ve buzlar üzerinde,hafifliğin ve hızın ön plana çıktığı ve aynı zamanda teknik tırmanış içeren dağcılık sporunun esas ruhunu temsil eden tırmanış sitilidir.‘Temiz tırmanış’ diye tabir edilen ve tırmanış sonrası rotayı değiştirmeyen ‘doğal’ yöntemler kullanılır.

Yapay yöntemlerden tamamen uzak olan bu tırmanış stilinde tırmanıcılar bütün zorluklar ve risklerle kendi başlarına başa çıkarlar.

alpinizm

 

Dağ Yüyürüşü, Doğa Yürüyüşü (Hiking)

Sabah başlayıp akşam bitirilen  günü birlik dağ yürüyüşüdür. Yürüyüş alanında işaretlemesi yapılmış bir rota takip edilir.

ekspedisyon

Kamplı Etkinlik (Trekking)

Kamp kurularak ve dağda konaklayarak yapılan dağ yürüyüşleridir. Yürüyüş yapılacak rota önceden işaretlenmiş değildir harita veya GPS cihazları ile bulunur.

tent-2.1270

Ekspedisyon

Uzun süreli ve çok amaçlı, içinde zirve tırmanışları da olan, araştırma gezileri ve tırmanışları ile kamplı konaklama gibi faaliyetleri kapsayan etkinliklerdir.

eks

Ferrata

Kayaya sabitlenmiş metal merdivenleri kullanarak tırmanma stilidir.

ferrata

 

Sportif Tırmanış (Sport Climbing)

Genellikle kaya üzerinde, ya da yapay duvarlarda kullanılan tırmanma stilidir.

tırmanış

Bouldering

Yerden fazla yükselmeden, kaya tırmanma tekniklerini kullanarak yapılan antrenmandır.

boulder

Kaya Tırmanışı

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, uzun süredir  bağımsız bir spor dalıdır. Bu spora, doğayla baş başa, fit ve sağlıklı kalmak, biraz da adrenalini damarlarında hissetmek için başlayanlar, tırmanmanın kısa süre sonra bir tutku halini aldığını söylerler.

dagci-emniyet-malzemeleri-600x379