Doğa Yürüyüşlerinde Malzeme Seçimi

 

BOT

Doğa yürüyüşleri için en önemli malzememiz bileği saran bottur. Kısa bilekli ve uzun bilekli her ikisi de tercih edilebilir. Eğer günlük hayatınızda özellikle kışın bu botları kullanacaksanız kısa bilekli olanları ( ayakkabı değil ) tercih etmek daha doğru olacaktır.

Trekking botu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Trekking botları trekking için kullanılan özel çoraplarla denenir. Çünkü bu çoraplar sentetik malzeme karışımlarından yapılır ve normal çoraplardan daha kalındır. Doğa yürüyüşlerinde çorap dahil pamuklu hiç bir kıyafet tercih edilmez. Çünkü pamuk teri emer ve çok zor kurur.

2- Trekking botları bire bir numara alınmaz. Örneğin 40 numara giyiyorsanız 40 numara alınmaz. Ayakkabının kalıbına göre yarım veya bir numara alınır. Kabaca söylemek gerekirse ayağınızın şişme payı boşluğu olacak şekilde almanız gerekmektedir.

3- Tabanın orta sertlikte olması idealdir.

4-Kış için su geçirmezlik veya suya dayanıklı olması idealdir.

TREKKİNG YAPARKEN NASIL GİYİNMELİYİZ ?

Doğa yürüyüşçüsü ve sporcuları aktivite süresince vücut ısılarını dengede tutmalı ve korumalıdırlar. Vücudun hipotermiye (vücudun aşırı soğuması) ve dehidrasyona (vücudun aşırı su kaybı) uğramasına izin vermemek gereklidir. Ani değişen hava şartlarına çabuk tepki göstermek gerekir.Bu yüzden özellikle doğa sporları ile ilgilenenler giyimlerini katmanlar halinde uygulamaya dikkat etmelidir. Bu tarz giyim vücut için regülatör görevi görecektir. Önem sırası içten dışa doğrudur.

İçten dışa doğru katmanlar halinde giyinmesinin nedeni; Vücut ısısı yükseldikçe kademe kademe soyunarak yükselen ısıyı azaltmak ve terlemeyi kontrol altına almak, vücut ısısı düştükçe de kademe kademe giyinerek düşen ısıyı yükseltmek ve soğumayı kontrol altına almaktır. Sonuçta vücut ısısı dengede tutulmaya devam edilmiş olacaktır. İç çamaşırı üzerine giyilmiş kalın bir kazağı terlediğinizde çıkarmanız gerektiğinde çok çabuk üşüyeceksiniz ve tekrar giymek zorunda kalacaksınız, tek katınız bu olduğu sürece hastalık peşinizden ayrılmaz.

Ancak ince ama fazla katlar halinde giyindiğinizde ısınızı istediğiniz gibi dengeleyebilirsiniz.

Doğada giyimimizi iki duruma göre  ayarlayabiliriz; Birincisi “Hareket Halinde Giyim”, ikincisi “Mola Anındaki Giyim” Vücudumuzun yürüyüş sırasındaki ısınmasından dolayı terleme ve yorgunluk oluşur. Bunu kontrol altına alacak bir giyim tekniği uygulamamız gerekir. Bu da katları teker teker çıkarmaktır.

Molalarda da, kan dolaşımınız yavaşlayacağı için vücut ısınız süratle düşmeye başlar. Bunu önlemek için çıkardığınız katları teker teker giymek gerekir.

İç katman giyim, orta katman giyim ve dış katman giyim olarak üç kısma ayrılır. Katmanları inceledikçe daha detaylı anlayacaksınız.

İç Katman Giyim : Ana kattır. Vücudumuzu kuru tutacak asıl katman budur. Son derece sağlıklı iç giyimi kullanmamız gerekir. Önemli olan iç katman giyimin ter buharını vücuttan uzaklaştırarak, vücudun kuru kalmasını sağlamasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iç giyimin vücudumuzu sıkmayacak ama saracak şekilde uygulanmasıdır. Bundan da sebep, teri daha çabuk vücuttan uzaklaştıracak şekilde tene temas etmesi gerekliliğidir. Kesinlikle pamuklu iç giyim kullanılmaz.

Orta Katman Giyim : Vücudumuzu sıcak tutacak katmandır. Isı yalıtımı ve temiz kuru hava sirkülasyonu yüksek olmalıdır. Sık kullanılan adı Polar olan Fleece kumaş veya sentetik yün karışımı kumaştan giyimler tercih edilmelidir. Islandıkları zaman ısı yalıtım özelliklerini çabuk kaybetmeyen malzemelerdir. Vücudu sıkmayan, rahat ve bol şekilde giyilmesi hem kan dolaşımı açısından, hem de ısı yalıtımına katkı açısından gereklidir. Polar tip kazaklarda fermuarlı olanları tercih edin. Fazla ısındığınızda çıkartmadan sadece önünüzü açmanız bile şaşılacak kadar fark ettirecektir, polar malzemenin özelliğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Dış Katman Giyim : Vücudumuzu rüzgârdan, alt giyimimizi de ıslaktan koruyacak giyimdir. Su ve rüzgâr geçirmeyen ama ter buharını da dışarı veren, yani solunum yapabilen giyim tercih edilir. Yoğunlaşmaya neden olduğu için Nylonu ( PANÇO )sadece sağanak yağışta kullanmayı tercih edin.

TOZLUK

Tozluk özellikle kışın yağmurun ve karın botun içine girmesini ve ayaklarımızın ıslanmasını engeller. Tozluğu mutlaka botunuza takarak ve deneyerek alınız. Çünkü bazı tozluklarda çeşitli ölçüler bazılarında ise erkek kadın ayrımı vardır.

ÇANTA

Özellikle kışın taşıdığımız malzemeler biraz daha fazla olur bu yüzden en kullanışlı 30 -35 lt’lik sırt çantalardır. Sırt anatominize uygun ve yağmurluğu olanları tercih ediniz .
TERMOS

Kışın özellikle yanınızda sıcak su dolu bir termos olması yürüyüş konforunuzu arttırır. 750 ml. veya 1 lt idealdir.

BATON

Baton özellikle karda , yokuş inerken ve çıkarken yardımcı olacaktır.

KAFA LAMBASI

Çantanızda mutlaka bir kafa lambası veya en azında küçük bir el feneri bulundurun.

Hazırlayan: Janberk KAFKAS