Guma Köyü – Torkul Yaylası – Odayeri Yaylası Gezisi

30 Ekim 2016 tarihinde Uzuntarla Kafkas Kültür Derneğinin yürüyüş grubu Zedako Kadkohen ile birlikte Guma Köyü-Torkul Yaylası-Odayeri Yaylası faaliyetimizi gerçekleştirdik.

Yürüyüş detaylarına geçmeden önce Guma Köyü ile ilgi bilgi verelim:

Guma (Derdin) Köyü, 1870’li yıllarda Abhazya’dan göç eden Abhazların yerleşmesi ile oluşmuş bir köydür. Guma, buraya yerleşen Abhazların, Abhazya’da yaşadıkları, terk ettikleri yerleşim yerinin adıdır. Guma Köyü yaklaşık 1000 m rakımdadır. Köyde Abaza Peyniri satın alınabilir. Çok yaygın olarak üretilmese de tamamen doğal olarak üretilmiş Bal satın almak mümkündür.

Mezbjen Doğa Sporları Topluluğu olarak Odayeri Yaylasından başladık gezimize…Uzuntarla Zedako Kadkohen Doğa Sporları Topluluğunun da bize katılması ile birlikte 60 kişiydik. Torkul Göletine çıkmak için yoldan çıkarak çok dik yamaçlara tırmandık. Torkul Göleti’nin eşşiz manzarası eşliğinde öğle yemeklerimizi yedikten sonra Torkul Yaylasına doğru yola çıktık… Eşsiz manzaralar içinde geçen yürüyüşümüzün finalinde bir Abhaz Köyü olan GUMA’ya ulaştık. Yürüyüş Mesafemiz min 14 Km’dir.

Guma Köyü Sosyal Tesislerinde şömine başında, çaylarımızı içerken Guma’lı hemşerilerimizle tanıştık sohbet ettik. Çok güzel şekilde ağırlandığımız ve daha geniş vakitlerde mutlaka gelmek istediğimiz Guma Köyü ve Guma’lı hemşerilerimizle vedalaşarak İstanbul’a yola çıktık.