Ihlamur Ağacı

ihlamur ağacıIhlamur ağacı; çiçeği, yaprakları ile şifa dağıtırken, odunu ile de birçok sektörün ham madesi olabilen bir ağaç türüdür.

Ihlamur ağacının bir adı da ‘mahkeme ağacı’ olarak bilinir. Orta Avrupa tarihinde bu ağacın gölgesinde köy mahkemeleri kurularak yerel duruşmalar görülürmüş. Avrupa’da bazı halkların kutsal kabul ettiği ıhlamur ağacı, geçmişten günümüze gölgesinde festivallerin düzenlendiği, alışveriş yapıldığı koruyucu ve hoş kokulu bir ağaç türü.

Ebegümecigiller ve Ihlamurgiller familyalarının bir üyesi olan ıhlamur ağacı aynı zamanda Tilia cinsinden… Boyu 30 metreye kadar çıkabilir. Kazık kökleri güçlü olan ıhlamurun yan kökleri de uzudur ve derin bir kök sistemine sahiptir. Işığı ve sıcak iklimleri, geçirgenliği yüksek, serin ve derin toprakları sever.

Ihlamur ağacının yaprakları kış aylarında dökülüyor, sonbaharda da kuruyarak altın sarısı bir renk alıyor. Beyaz ve sarımsı çiçekleri sarkık şeklinde yetişir ve karakteristik bir kokuları vardır.Eylül-Ekim aylarında tohumları olgunlaşır.