Kamp Çadırları Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibiyiz?

into-the-wild-92-lancastria

Şehrin kalabalığından, gürültüsünden, telaşından doğaya kaçmak istediğimizde, kamp çadırları doğadaki yuvamız olur.

Peki çadır alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazımızda çadır çeşitleri ve özellikleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Sezon Özelliklerine Göre Çadırlar

 • 2 Mevsim Çadırlar: Sadece yaz aylarında yağışın hiç beklenmediği ya da çok az bir şekilde çiselediği rüzgarsız koşullar için uygun olabilirler. Genellikle tek bir katmandan oluşurlar ya da sadece çadırın bir miktarını kapayan bir tentesi vardır. Çadırı ayakta tutan pol adı verilen çubuklar genellikle fiberglastan yapılır ve şiddetli rüzgara dayanamazlar. Çadırı sadece yazın sahilde kullanırım diyorsanız bu tip çadırlar işinizi görebilir.
 • 3 Mevsim Çadırlar: İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında tercih edebileceğiniz, hafif yağmura ve orta kuvvette rüzgara dayanabilen bu çadırlar tek ve çift (iç+dış) tenteli özelliklerde tercih edilebilirler. Çift tenteli (katmanlı) çadırlar sıcaklığın yüksek olduğu durumlarda dış tentesi çıkarılarak kullanılabilir. Böylece hem serin bir gece geçirebilir hem de gök yüzünü doyasıya izleyebilirsiniz. Kısacası dağcılık koşulları hariç her türlü koşulda kampçılık için kullanılabilir. Çadır polleri genellikle fiberglas olur, alüminyum kullanan üreticiler de mevcuttur. Dış tente kumaşı yere kadar inerek çadırı her türlü hava şartından korur.
 • 4 Mevsim Çadırlar: Dağcılık da dahil olmak üzere her türlü koşullarda konforlu bir şekilde kullanabileceğiniz tipte çadırlardır. Bu çadırlarda kullanılan kumaşlar, poller ve diğer malzemeler zorlu koşullar düşünülerek üretilmiştir. Kış dağcılığında rahatlıkla kullanılabilir.
 • 5 Mevsim Çadırlar: Yüksek irtifa dağcılığında kullanılan özel tasarımlara sahip çok güçlü çadırlardır. En sert rüzgarlara karşı oldukça dirençli, kar yüküne dayanabilecek ve sağanak yağmurlarda su geçirmeden güvenle kullanılabilirler. Dayanıklı poller, kalın kumaş ve kar koruma alanları nedeniyle diğer çadırlara göre daha ağır olabilmektedirler. Üzerlerinde birikebilecek karları minimumda tutabilmek amacı ile genelde kubbe şeklinde tasarlanmışlardır.Bunlarda 4 ya da daha fazla çadır polü kullanılarak dayanım en üst seviyeye çıkartılmıştır.

Şekillerine Göre Çadırlar

sekillerine-gore-cadir-2 (1)

 • Tünel Çadırlar, rüzgar yönüne dikkat edilerek kurulduğunda rüzgara oldukça dayanıklı olan, üçgen çadırlara göre daha geniş alana sahip çadırlardır. Şekil olarak tünel şeklinde olan bu çadırların her iki ucunda U şeklinde iki pol vardır. İç hacimlerinin genişliği pollerin şekillerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, üç pole sahip tünel çadırlar da mevcuttur ve bu çadırlar rüzgara karşı daha dayanıklı oldukları için kış kullanımına daha uygundurlar. Özellikle zorlu koşullarda barınma ihtiyacı için profesyonel dağcılar tarafından tercih edilen bir çadır türüdür.
 • Kubbe (Dome) Çadırlar, rüzgara dayanıklılıkları, kar biriktirmeme özellikleri ve kurulum kolaylıkları sebepleriyle tercih edilen bu çadırların iç alanları oldukça geniştir. Basit modellerinde çadırın tepesinde kesişen iki esnek pol bulunur. Giriş/çıkış kolaylığı sağlayan geniş girişleri, rüzgar altında esneyen ancak kırılmayan polleri ile oldukça popüler çadırlardandır. Geodesic dome olarak ifade edilen bir diğer tip kubbe çadırlarda ikiden fazla sayıda pol kullanılmaktadır. Pollerin tek bir nokta yerine birden fazla noktada kesişmektedir. Dome çadırlar yapı özellikleri nedeniyle rüzgara en dayanıklı çadırlardandır.
 • Üçgen Çadırlar, adından da anlaşıldığı gibi üçgen profile sahiptirler ve diğer çadır şekillerine göre rüzgara daha az direnç göstermektedirler. Kurulumları diğerlerine göre daha zordur. A tipi çubuklara sahip ve kış faaliyetlerinde de kullanılabilecek özelliklerde olanları da mevcuttur.

Küçük Hatırlatmalar:

 • Çadır kampı yapacağımız yere yürüyerek ulaşmamız gerekiyorsa  çadırın ağırlığına dikkat etmeliyiz.
 • Çadır seçimi yaparken, çadırı kaç kişi kullanacağımızı dikkate almalıyız.
 • İklim koşullarına dikkat etmeliyiz.
 • Çadırımızın havalandırma özellikleri önemli.
 • Çift girişi olan çadırların kullanımı daha kolaydır.

 • Çadır zemini kaliteli olmalı.
 • Çadır içindeki cepler ve tavanda bulunan kısımlar eşyalarımızın kullanımında fayda sağlar.
 • Bagaj kısmı olan çadırlar eşyaları saklamak ve yemek pişirmek konusunda daha kullanışlıdır.
 • Çadır kapılarında sineklik olmazsa olmazlardan.
 • Alüminyum ve alaşım olan duralüminyum çadır polleri fiberglass pollere göre daha dayanıklıdır.