Karia Yolu

datça 3

İsmini antik çağda bu bölgede yaşamış Karia uygarlığından  almıştır. Karia Yürüyüş Yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsamaktadır. Türkiye’nin en uzun mesafeli -820 km- trekking rotasıdır.

Koyların mavisinden tepelerin yeşilliklerine, dağ köylerine,kıyıların turistik kasabalarından, patikalardan taş döşeli kervan yollarına tanık olacağınız bir rotadır.

Karia medeniyetinin bıraktığı izlerin peşinden gidebileceğiniz bu yürüyüş rotası kendine özgü mimarisi ile çok sayıdaki köyden, bakir koylardan, zeytin, badem ve çam ağaçları ile dolu irili ufaklı tepelerden ve kimisi sadece yürüyerek ulaşılabilen antik kentlerden geçmektedir.

Uluslararası standartlara göre işaretli ve levhalandırılmış olan Karia Yolu bağımsız ve acenta ile gelmek isteyen yürüyüşçüler için hazır bulunmaktadır. Rota ve bölge hakkında en iyi bilgiyi sağlayan Karia Yolu Rehber Kitabını Türkiye içerisindeki birçok kitapçıda ve resmi webstesinde bulmak mümkündür.

REHBER KİTAP
Etap etap ayrılmış olan yürüyüşler lineer şekilde yazılmıştır. Bütün rotayı tek seferde yürüyecek kişi sayısının çok az olacağı düşünülerek, yürüyüşler birbirinden bağımsız bir şekilde yazılmıştır. Her etabın sonunda ulaşım bilgilerine de yer verilmiştir.

HARİTA
1/100.000 (1cm = 1 km) ölçekli haritada rotanın geçtiği güzergahın yanı sıra antik kentler ve su kaynakları gibi bilgiler de belirtilmektedir. Harita bölgeyi araba veya bisiklet ile gezmek isteyenler için de kullanışlıdır.

Karia yolu Bozburun yarımadası, Datça yarımadası, Gökova körfezi, İç Karia, Muğla ve Çevresi ve Dalyan olmak üzere 6 genel bölümden oluşmaktadır.

Bu yazının hazırlanmasında  www.kariayolu.com sitesinden yararlanılmıştır, bu sitede Karia Yolu ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.