Sedir Ağacı

Sedir ağacı, Botanik biliminde Cedrus Libani olarak bilinen sedir ağacı, yılbaşlarında çam ağacı olarak süslenip hazırlanmaktadır. Bu ağaç uygarlık tarihine yön vermiştir denebilir. Sedir ağacına bir diğer isimle yani Lübnan sediri denmesinin sebebi bu bitkinin ortaya çıkış yerinin Lübnan olmasıdır diyebiliriz. Yani Lübnan bayrağında sedir ağacı bulunması bir rastlantı değildir. Sedir ağacı Mezopotamya da yayılış göstermiş bir ağaç türü olarak nihayet günümüze kadar ulaşmıştır.

Bu ağaç  çamgiller familyasına dahildir. Yaprak dökme özelliği olmayan yani sürekli yeşil kalan, iğne yaprakları üzerinde dökülmeden 3-5 yıl gibi bir süre kalabilen, aşağı yukarı 30-40 metre civarında boy salabilen ve uygun ortamı bulduğu takdirde 1000 yıl gibi uzun bir süre kendini koruyan kozakları olan bir ağaç türüdür.

Bu ağaç türü çam ağacıyla çok fazla benzerlik göstermektedir. Fakat bu iki ağaç türünü birbirinden ayırt etmek için ibre denen yapraklarının uzunluk kısalıklarına bakmak gerekmektedir. Eğer yaprakları kısa ise ve çok sayıda ibrenin bir buket şeklinde aynı noktadan çıkıyorsa   sedir ağacı olduğunu, yaprakları uzun ise çam ağacı olduğunu gösterir. Ayrıca sedir ağacının kozalakları yapı olarak çam kozalaklarından farklıdır. Sedir ağacı kozalakları daha cılız ve uzuncadır.

Yurdumuzda bulunan Toros ve Amanos Dağları öncelikli olmak üzere özellikle Akdeniz havzasında görülmektedir.